Mýty a pravda o tampónech

Také máte pocit, že je kolem tampónů stále mnoho legend a pověr? V Číně jsem se setkala s mnoha zastaralými názory na jejich používání nebo i na menstruaci samotnou. Číňanky byly téměř vyděšené, když se dozvěděly, že Češky během svých dní sportují, dokonce plavou! Nechtěly tomu vůbec věřit.

Matky svým dcerám upravují v době menstruace jídelníček, jiné jim dokonce zakazují vycházet z domu! Když se na to dívám zpětně, připadá mi to směšné. Ale o to více jsem byla překvapena, když jsem zjistila, že i mezi Čechy přetrvávají různé nepravdy o tampónech. Když jsem se zeptala své babičky, co si o tom myslí, tvářila se, jako by mou otázku neslyšela. Tomu jsem se ani nedivila. Je docela možné, že mě opravdu neslyšela. Zajímalo mě dále, co o tampónech vědí pánové tvorstva. Otec málem spadl ze schodů, když jsem mu položila otázku. Poté se zbaběle vypařil a půl dne jsem ho doma neviděla.

Vypadá to, jako by všichni zaspali dobu. Je důležité si uvědomit, že tampóny se vyvíjí a zdokonalují stejně jako například léky. Zahraniční i domácí studie potvrdily, že obavy z jejich používání jsou zbytečné, tampóny nezvyšují rizika poruch poševního prostředí, jak by si někteří mohli mylně myslet. Právě naopak riziko snižují! Vysvětlení je snadné. Pokud žena používá vložky, krev pomalu teče na vnější pohlavní orgány, bakterie se snadnějí množí. Kdežto v případě užívání tampónů se bakterie množí hůře, protože krev je nasáta již v těle.

A co nám tvrdí sami výrobci o tampónech ?

V prvé řadě uživatelky varují před syndromem toxického šoku. Je způsoben toxiny bakterií, které se běžně u člověka vyskytují. STŠ je velmi vzácný. Asi 50% případů se údajně objevilo u dívek, které právě menstruovaly. Pokud se u vás během krvácení vyskytnou tyto příznaky:

 • bolest hlavy
 • mdloby
 • průjem, vysoká horečka
 • kožní vyrážky
 • bolest v krku

vyjměte ihned tampón a navštivte neprodleně lékaře. Syndrom toxického šoku může vést k smrti.

Co ještě výrobci radí?

 • nikdy nepoužívejte více tampónů současně
 • po skončení menses nikdy nezapomeňte tampón vytáhnout
 • mimo menstruaci se tampóny nemají používat
 • věnujte pozornost výběru správné velikosti tampónu, nevolte ten se silnou absorpcí jen proto, abyste jej nemuseli tak často vyměňovat

Některé pravdy i mýty:

Plavat s tampónem?

Ano, proč ne? Ale odborníci doporučují použít nový před skokem do bazénu a po plavání jej opět vyměnit za jiný

Jsem panna. Jsou tampóny vhodné i pro mě?

Ano, protože v průběhu puberty se hymen stává stále více pružnější, otvor může být roztažen až do velikosti 3 cm, mladým dívkám se doporučuje používat tampóny malé a střední velikosti.

Nezvyšuje se u mě riziko rakoviny, když používám tampóny?

Rozhodně ne!

A co STŠ?

Pravdou je, že souvislost mezi užíváním tampónů a STŠ nebyla nikdy popsána. Navíc se v posledních deseti letech případy STŠ vůbec neobjevily. V České republice nebyl popsán nikdy.

Blokují tampóny odcházející krev?

Ne! Jsou vyrobeny z kvalitního absorpčního materiálu, fungují jako houba.

Tampóny jsou podle odborníků hygieničtější než vložky!

 

Jaký názor na to máte vy?

Mýty a pravda o tampónech patří do témat
 • Anna 28.07.2016 15:23:28

  Já jsem si objednala nové tampony od firmy gentle-day chválila je kamarádka a prý jí nikdy neudělaly žádný problém. Tak jsem zvědavá.

  • Re: Martina 01.08.2016 03:08:54

   Ty já neznám, nikdy jsem o nich neslyšela. A v čem jsou lepší než jiné nebo jsou úplně stejné?

 • Markéta 31.08.2013 13:42:34

  Upřímně si myslím, že aby si ženská zapomněla vyndat tampon, než zavede další, nebo aby si ho zapomnela vyndat na konci menstruace, tak by musela být tak neskutečně b**á, že by ji měli zbavit svvéprávnosti. Srovnání mě napadá snad jen s Američankou, která žalovala výrobce mikrovlnky, že na krabici neuvedl varování, že v ní nesmí sušit kočku. Prostě vrchol blbosti.
  Jinak osobně na tampony nedám dopustit, při používání vložek mám problémy s pokožkou na intimních místech a prakticky pokaždé začnu trpět nějakou infekcí. To mi s tampony nehrozí. Navíc ten pocit čistoty a bezpečí, že se nemusím bát, že mi po straně vložka proteče, nebo že bude třeba pod tenkou sukní vidět... Žádné omezování ať už v aktivitách nebo oblékání... Prostě tampony jsou k nezaplacení. :)

 • Zdenka 01.04.2012 09:59:15

  náhodou jsem narazila na tuto stránku a ráda bych napsala svojí zkušenost,já osobně tampóny nesnesu,jakmile si tampón zavedu,tak zhruba do půl hodiny se mi udělá tak příšerně špatně,začne se mi motat hlava,je mi na zvracení,vyletí horečka,několikrát jsem musela navštívit lékaře,ale po vyjmutí tampónu a píchnutí penicilinové injekce to bylo zase v pohodě,je teda fakt že jsem se dál tím nezabývala a tampónům se vyhýbala.


Syndrom toxického šoku patří do témat

Adresář

Syndrom toxického šoku ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Syndrom toxického šoku

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku